Gdzie wnosi się skargę na czynności komornika?

Lato w pełni, ale komornicy nie robią sobie wakacji i ciężko pracują. A kto pracuje, ten czasem popełnia błędy. Jak każdy. Co więc zrobić, gdy masz wrażenie, że komornik w Twojej sprawie naruszył przepisy i postąpił niewłaściwie? Oczywiście wnieść skargę na czynności komornika! Najlepiej po wcześniejszej konsultacji z radcą prawnym, bo później może być za późno, by naprawić błędy, jakie możesz popełnić na samym początku.

Moi Klienci przychodzą do mnie na różnych etapach sprawy, czasami dosłownie w ostatniej chwili. Kiedy minęły już różne terminy na wnioski dowodowe czy uzupełnienie braków formalnych. Co wtedy? Bierzemy byka za rogi i wykorzystujemy wszystkie pozostałe nam opcje, walcząc do końca! Każdemu Klientowi gratuluję, że zdecydował się przyjść do prawnika. Nie ważne na jakim etapie, ważne że przyszedł. Gratuluję i dziękuję za okazane mi zaufanie. A na przyszłość doradzam, by z kolejną sprawą walił od razu prosto do mnie.

Bo wtedy można uniknąć różnych małych błędów, potocznie nazywanych kruczkami prawnymi, przez które sprawa nierzadko trafia do kosza i nie ma co po niej zbierać. W najlepszym zaś razie załatwienie sprawy przeciąga się niemiłosiernie i bardzo komplikuje. Nie warto, zwłaszcza gdy chodzi o duże (lub ostatnie) pieniądze.

Dziś chciałem przestrzec Cię przed jednym z takich małych błędów, jakim jest niewłaściwe wniesienie skargi na czynności komornika. Po lekturze nawet bez pomocy radcy prawnego będziesz o jeden krok do przodu. A temat jest istotny, bo przepisy zostały znowelizowane w 2016 r. i dziś można mieć wątpliwości, które z nich stosować – stare czy nowe?

Do rzeczy zatem – gdzie wnosi się skargę na czynności komornika? Wszystko zależy od tego, kiedy w Twojej sprawie zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne. Jeżeli:

 • przed 8 września 2016 r. – skargę wnosi się do właściwego sądu rejonowego,
 • 8 września 2016 r. lub później – skargę wnosi się do komornika, którego działanie lub zaniechanie chcesz zaskarżyć.

Jak więc widzisz moment złożenia samej skargi na czynności komornika nie ma znaczenia. Liczy się data wszczęcia postępowania egzekucyjnego, wobec którego sprawa o rozpoznanie Twojej skargi jest incydentalna. Wpadkowa. I przez to nie ma znaczenia dla wyboru właściwych przepisów. Tak przynajmniej sprawę rozumieją sądy, które zdążyły wypowiedzieć się w temacie. I sądy w sprawach moich Klientów. A mnie ich argumenty w pełni przekonują.

Na marginesie, Twoją skargę i kiedyś i teraz (po nowelizacji) ostatecznie rozpozna sąd. Skarga przysługuje bowiem do sądu, ale wnosi się ją do sądu lub komornika (jak wyjaśniłem powyżej). Subtelna różnica. Niewielka, ale znacząca. Prawda? 🙂

Życzę Ci pozytywnego rozstrzygnięcia Twojej sprawy i udanego tygodnia!

5 komentarzy

 1. Piotr said:

  … a oto informacja na stronie Sądu Rejonowego dla Łodzi – Widzewa w Łodzi:

  od dnia 8 września 2016 roku wszystkie skargi na czynność komornika powinny być składane komornikowi, nawet jeśli postępowanie prowadzone przez komornika zostało wszczęte przed tą datą. (stanowisko Sądu Najwyższego co do pojęcia sprawy cywilnej – uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 5 czerwca 2008 roku, sygn. akt III CZP 142/07, uchwała z dnia 5 listopada 2014 roku w sprawie o sygn. akt III CZP 73/14, opubl. w OSNC 2015/7-8/84 i LEX nr 1532597).

  link:
  http://www.widzew.sr.gov.pl/jak-wnosi-sie-skarge-na-czynnosci-komornika-i-jaka-jest-oplata-za-sprawe,sd,mg,193,194,239.html,86

  Ktoś się myli, czy jest jakiś spór w doktrynie i praktyce orzeczniczej?

  28 lipca 2017
  Reply
  • Witam na blogu Piotrze!

   Wielkie dzięki za link i zwrócenie uwagi na ten komunikat. Przepisy nie są zbyt precyzyjne i pozostawiają pole do interpretacji reguł międzyczasowych obowiązywania nowelizacji. Stąd można dopuścić różne warianty, co widać na cytowanym przez Ciebie przykładzie. Z mojej praktyki i spraw, które prowadzę lub o których słyszałem, postępowanie opisane przeze mnie w artykule na blogu „działa” i jest respektowane przez sądy. Ale jak widać są różne pomysły w różnych okręgach sądowych. Takie już uroki orzecznictwa 🙂

   Pozdrawiam serdecznie,
   Krzysztof Kozłowski

   2 sierpnia 2017
   Reply
 2. Piotr said:

  Dziękuje bardzo za komentarz.
  Dodam tylko, że w mojej sprawie Sąd (podzielił stanowisko z pańskiego wpisu, jest chyba dominujące) i niestety odrzucił moją skargę ponieważ była złożona bezpośrednio do Sądu zamiast do komornika. Myślę, że niejeden profesjonalny pełnomocnik na tym popłynął.
  …a tak miało być szybciej, lepiej, sprawiedliwiej a jest mnożenie formalistyki i ostatecznie sprawa utrącona przez formalne uchybienie.

  25 października 2017
  Reply
 3. Zibi said:

  Witam, a co myślisz prawniku o 2 komornikach biorących alimenty na to samo dziecko, jeden z pensji 60% a drugi resztę co wpływa na konto bankowe z kwotą wolną 0,00 jeden bierze już od 2 lat zadłużenie a drugi właśnie zaczął brać od kilkunastu dni twierdząc że ma prawo bo jest drugi także wyrok o alimenty o to samo dziecko. Zostałem bez środków do życia. Bank twierdzi że działa na zlecenie komornika, komornik nr. 2 twierdzi że bank musi mi zostawić wolną kwotę około 1500 PLN a on chce tylko 200 PLN, pierwszy ściąga już od 2 lat a teraz jeszcze dostałem pismo z zus aby spłacić im kwotę, która jest już ujęta w długu 1 komornika i sciągana z pensji. Spotkał się już Pan z taką sprawą? Gdy poszedłem do komornika nr 2 i powiedziałem mu już, że spłacam alimenty na dziecko od 2 lat to się zastanawiał i konsultował z asystentką jak przejąć dług do komornika nr 1 😀 nie interesowało go, że są dwa wyroki różne alimentacyjne na to samo dziecko. Ale ponoć wszyscy działają zgodnie z prawem, wyrok nr 2 tylko nie jest zgodny z prawem, ale prawomocny hehe

  18 kwietnia 2018
  Reply
  • Witam na blogu.

   Jeżeli jest Pan zainteresowany udzieleniem porady prawnej lub innej pomocy w sprawie to zapraszam do osobistego kontaktu.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Krzysztof Kozłowski

   29 kwietnia 2018
   Reply

Korzystając z możliwości komentowania wpisów na blogu przekazujesz kancelarii Krzysztof Kozłowski Kancelaria Radcy Prawnego (administrator danych osobowych), adres: ul. Chmielna 2/31, 00-020 Warszawa (dalej: "Kancelaria") swoje dane osobowe, w tym pseudonim, adres e-mail, numer IP, ewentualnie adres strony internetowej. Podanie wszystkich danych jest całkowicie dobrowolne, jednak brak ich wskazania uniemożliwi publikację Twojego komentarza i Twój udział w dyskusji toczącej się pod wpisem na blogu. Celem przetwarzania danych będzie wyłącznie publikacja Twojego komentarza i udzielenie na niego ewentualnej odpowiedzi. Twoje dane nie będą nikomu przekazywane z wyjątkiem firm współpracujących z Kancelarią i tylko w niezbędnym zakresie (obsługa informatyczna bloga i poczty elektronicznej). Dane będą przechowywane tak długo, jak długo Twój komentarz będzie znajdował się na stronie. Zawsze możesz zwrócić się do Kancelarii o usunięcie Twojego komentarza i danych osobowych. Masz prawo do żądania dostępu do danych, ich sprostowania lub usunięcia, jak również do wniesienia sprzeciwu, ograniczenia przetwarzania i do przenoszenia danych. W tym celu skontaktuj się z Kancelarią (krzysztof.kozlowski@oirpwarszawa.pl, tel. 781 781 229). Podstawą prawną przetwarzania danych jest art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (tzw. RODO). Jeżeli uznasz, że Twoje dane są przetwarzane niezgodnie z prawem możesz złożyć skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.