Gdzie wnosi się skargę na czynności komornika?

Lato w pełni, ale komornicy nie robią sobie wakacji i ciężko pracują. A kto pracuje, ten czasem popełnia błędy. Jak każdy. Co więc zrobić, gdy masz wrażenie, że komornik w Twojej sprawie naruszył przepisy i postąpił niewłaściwie? Oczywiście wnieść skargę na czynności komornika! Najlepiej po wcześniejszej konsultacji z radcą prawnym, bo później może być za późno, by naprawić błędy, jakie możesz popełnić na samym początku.

Moi Klienci przychodzą do mnie na różnych etapach sprawy, czasami dosłownie w ostatniej chwili. Kiedy minęły już różne terminy na wnioski dowodowe czy uzupełnienie braków formalnych. Co wtedy? Bierzemy byka za rogi i wykorzystujemy wszystkie pozostałe nam opcje, walcząc do końca! Każdemu Klientowi gratuluję, że zdecydował się przyjść do prawnika. Nie ważne na jakim etapie, ważne że przyszedł. Gratuluję i dziękuję za okazane mi zaufanie. A na przyszłość doradzam, by z kolejną sprawą walił od razu prosto do mnie.

Bo wtedy można uniknąć różnych małych błędów, potocznie nazywanych kruczkami prawnymi, przez które sprawa nierzadko trafia do kosza i nie ma co po niej zbierać. W najlepszym zaś razie załatwienie sprawy przeciąga się niemiłosiernie i bardzo komplikuje. Nie warto, zwłaszcza gdy chodzi o duże (lub ostatnie) pieniądze.

Dziś chciałem przestrzec Cię przed jednym z takich małych błędów, jakim jest niewłaściwe wniesienie skargi na czynności komornika. Po lekturze nawet bez pomocy radcy prawnego będziesz o jeden krok do przodu. A temat jest istotny, bo przepisy zostały znowelizowane w 2016 r. i dziś można mieć wątpliwości, które z nich stosować – stare czy nowe?

Do rzeczy zatem – gdzie wnosi się skargę na czynności komornika? Wszystko zależy od tego, kiedy w Twojej sprawie zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne. Jeżeli:

 • przed 8 września 2016 r. – skargę wnosi się do właściwego sądu rejonowego,
 • 8 września 2016 r. lub później – skargę wnosi się do komornika, którego działanie lub zaniechanie chcesz zaskarżyć.

Jak więc widzisz moment złożenia samej skargi na czynności komornika nie ma znaczenia. Liczy się data wszczęcia postępowania egzekucyjnego, wobec którego sprawa o rozpoznanie Twojej skargi jest incydentalna. Wpadkowa. I przez to nie ma znaczenia dla wyboru właściwych przepisów. Tak przynajmniej sprawę rozumieją sądy, które zdążyły wypowiedzieć się w temacie. I sądy w sprawach moich Klientów. A mnie ich argumenty w pełni przekonują.

Na marginesie, Twoją skargę i kiedyś i teraz (po nowelizacji) ostatecznie rozpozna sąd. Skarga przysługuje bowiem do sądu, ale wnosi się ją do sądu lub komornika (jak wyjaśniłem powyżej). Subtelna różnica. Niewielka, ale znacząca. Prawda? 🙂

Życzę Ci pozytywnego rozstrzygnięcia Twojej sprawy i udanego tygodnia!

3 komentarze

 1. Piotr said:

  … a oto informacja na stronie Sądu Rejonowego dla Łodzi – Widzewa w Łodzi:

  od dnia 8 września 2016 roku wszystkie skargi na czynność komornika powinny być składane komornikowi, nawet jeśli postępowanie prowadzone przez komornika zostało wszczęte przed tą datą. (stanowisko Sądu Najwyższego co do pojęcia sprawy cywilnej – uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 5 czerwca 2008 roku, sygn. akt III CZP 142/07, uchwała z dnia 5 listopada 2014 roku w sprawie o sygn. akt III CZP 73/14, opubl. w OSNC 2015/7-8/84 i LEX nr 1532597).

  link:
  http://www.widzew.sr.gov.pl/jak-wnosi-sie-skarge-na-czynnosci-komornika-i-jaka-jest-oplata-za-sprawe,sd,mg,193,194,239.html,86

  Ktoś się myli, czy jest jakiś spór w doktrynie i praktyce orzeczniczej?

  28 lipca 2017
  Reply
  • Witam na blogu Piotrze!

   Wielkie dzięki za link i zwrócenie uwagi na ten komunikat. Przepisy nie są zbyt precyzyjne i pozostawiają pole do interpretacji reguł międzyczasowych obowiązywania nowelizacji. Stąd można dopuścić różne warianty, co widać na cytowanym przez Ciebie przykładzie. Z mojej praktyki i spraw, które prowadzę lub o których słyszałem, postępowanie opisane przeze mnie w artykule na blogu „działa” i jest respektowane przez sądy. Ale jak widać są różne pomysły w różnych okręgach sądowych. Takie już uroki orzecznictwa 🙂

   Pozdrawiam serdecznie,
   Krzysztof Kozłowski

   2 sierpnia 2017
   Reply
 2. Piotr said:

  Dziękuje bardzo za komentarz.
  Dodam tylko, że w mojej sprawie Sąd (podzielił stanowisko z pańskiego wpisu, jest chyba dominujące) i niestety odrzucił moją skargę ponieważ była złożona bezpośrednio do Sądu zamiast do komornika. Myślę, że niejeden profesjonalny pełnomocnik na tym popłynął.
  …a tak miało być szybciej, lepiej, sprawiedliwiej a jest mnożenie formalistyki i ostatecznie sprawa utrącona przez formalne uchybienie.

  25 października 2017
  Reply

Zostaw komentarz